Agenda for the Kobe meeting

The meeting agenda is also available in PDF. As usual, slides from the different sessions will be available on-line shortly after they are delivered.

April 11th, Wednesday
Arrival at the Hotel Area One Kobe.

  • 6:00 - 8:00pm Reception with drinks and light hors d'oeuvres at the hotel. Dinner is on your own.

April 12, Thursday (Day 1)

  • 7:00 - 8:00am Breakfast on your own
  • 8:00am Bus departs Hotel Area One for Riken (Meet at 1st floor entrance of hotel at 7:55am)
  • 8:30 - 9:00am Registration, Coffee
  • 9:00 - 9:10am Welcome and Overview:
    • Welcome to Japan's Advanced Institute for Computational Science: Kimihiko Hirao, Director of Riken AICS
    • IESP Goals and Overview: Jack Dongarra (U.of Tennessee) and Pete Beckman (Argonne National Laboratory).
  • 9:10 - 9:25am Japan's Policy on High Peformance Computing, Takahiro Hayashi, Ministry of Education,Culture,Sports,Science & Technology in Japan
  • 9:25 - 10:20am Japanese Post-Peta Planning and Feasibility Research:
    • Overview: Yutaka Ishikawa (U. of Tokyo)
    • Hardware: Masaaki Kondo (U. of Electro-Comm.)
    • Software: Naoya Maruyama (TITECH)
    • Applications: Hirofumi Tomita (RIKEN AICS)

10:20 - 10:40am Break

  • 10:40am - 11:15pm China Activities:
    • HW/SW Issues: Xuebin Chi, Zhong Jin, Yutong Lu
  • 11:15 - 11:45pm Other Asian activities (India, Korea, Taiwan): David Kahaner

11:45 – 1:00 pm Exhibit and Lunch

  • 1:00 – 1:30 pm DOE Activities: William Harrod
  • 1:30 – 2:00 pm EC Activities on Exascale: Leonardo Flores
  • 2:00–2:30 pm Overview of EESI2: Jean-Yves Berthou and Philippe Ricoux

2:30pm Break

  • 3:00 – 4:30 pm Breakout Groups
    • Software (Franck Cappello & Rajeev Thakur): Finish software planning from last meeting
    • Revolutionary Approaches (Thomas Sterling & Bill Gropp): Approaches for delivering disruptive new technology
    • Apps (David Keyes & Jean-Claude Andre): co-design, minapps, and "needs" documentation
  • 5:00 – 5:30 pm Reports from subgroups

Dinner 6:00 pm Buses to Banquet

April 13, Friday (Day 2)

  • 7:00 - 8:00 am Breakfast at Hotel Area One
  • 8:00am Bus departs Hotel Area One for Riken (Meet at 1st Floor entrance of hotel at 7:55am)
  • 8:30 - 9:00 am Registration, Breakfast
  • 9:00 – 9:30 am On Data Intensive Computing and Exascale: Alok Choudhary
  • 9:30 – 10:00 am Square K array, Tim Cornwell
  • 10:00 – 10:30 am G8 Projects: Jean-Yves Berthou & William Tang

10:30 - Break

  • 11:00 – 12:30 pm Breakout Groups
    • Software (Franck Cappello & Rajeev Thakur): Finish software planning from last meeting
    • Revolutionary Approaches (Thomas Sterling & Bill Gropp): Approaches for delivering disruptive new technology
    • Apps (David Keyes & Jean-Claude Andre): co-design, minapps, and "needs" documentation

12:30 – 1:30 pm Lunch

  • 1:30 - 3:30 pm Breakout continued

3:30 – 4:00 pm Break

  • 4:00 – 5:00 pm Report out from breakouts and discussion of follow on activities
  • 5:00 - 6:00 pm K computer tour

Dinner on your own