Agenda

Agenda

Monday, April 29

5:30pm to 7:30pm
Agenda Item
Rhettsbury Hall
Registration and Reception

Reception with drinks and light hors d’oeurves at the hotel. Dinner is on your own.

Tuesday, April 30

8:00am to 9:00am
Agenda Item
Anson
Breakfast
8:30am to 9:00am
Agenda Item
Rhettsbury Hall
Registration
9:00am
A Session
Harleston/Hassell
Session 1
Jack Dongarra, University of Tennessee
9:00am to 9:10am
Talk
Welcome to Big Data and Extreme Computing: Goals and Overview Download PDF
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
Jean-Yves Berthou, French National Research Agency
Jack Dongarra, University of Tennessee
Yutaka Ishikawa, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
Philippe Ricoux, Total SA
9:10am to 9:30am
Talk
Big Data's Biggest Needs- Deep Analytics for Actionable Insights Download PDF
Alok Choudhary, Northwestern University
9:30am to 9:50am
Talk
Big Data and Big Crunch for the Square Kilometre Array Download PDF
Tim Cornwell, Square Kilometre Array
9:50am to 10:10am
Talk
Turning Large simulations into Numerical Laboratories Download PDF
Alex Szalay, Johns Hopkins University
10:10am to 10:40am
Agenda Item
Break
10:40am
A Session
Harleston/Hassell
Session 2
Jean-Yves Berthou, French National Research Agency
10:40am to 11:00am
Talk
Can we converge big data, big compute and big Interaction in future hardware and software? Download PDF
Rick Stevens, Argonne National Laboratory
11:00am to 11:20am
Talk
Big Data Parallel Processing of Personal Genomes Download PDF
Shinichi Morishita, University of Tokyo
11:20am to 11:40am
Talk
Beyond Embarrassingly Parallel Big Data Download PDF
William Gropp, National Center for Supercomputing Applications
11:40am to 12:00pm
Talk
Weather and Climate Modelling: ready for exascale? Download PDF
Pier Luigi Vidale, University of Reading
12:00pm to 1:00pm
Agenda Item
Anson
Lunch
1:00pm
A Session
Harleston/Hassell
Session 3
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
1:00pm to 2:30pm
Panel
Panel 1 Download PDF
Jean-Michel Alimi, Observatoire de Paris
Reagan Moore, University of North Carolina at Chapel Hill
Wolfgang E. Nagel, TU Dresden ZIH
Osamu Tatebe, University of Tsukuba
Pier Luigi Vidale, University of Reading
Toyotaro Suzumura, Tokyo Institute of Technology
2:30pm to 3:00pm
Agenda Item
Break
3:00pm
A Session
Carteret Boardroom
Colleton Boardroom
Harleston/Hassell
Session 4
3:00pm to 5:00pm
Breakout
Breakout Groups 1

Track 1 – International Collaboration, Frameworks, Funding, and Co-design:
• Bronis de Supinski, Jean-Yves Berthou
Track 2 - Architecture:
• Rick Stevens, Satoshi Matsuoka
Track 3 - Software:
• Vivek Sarkar, Bill Kramer, Wolfgang Nagel

5:00pm to 5:30pm
Breakout Report
Reports from Breakout Groups Download PDF
5:30pm to 6:30pm
Agenda Item
Wentworth Grill
Cocktail Reception
6:30pm
Agenda Item
Wentworth Grill
Dinner

Wednesday, May 01

8:00am to 9:00am
Agenda Item
Anson
Breakfast
9:00am
A Session
Harleston/Hassell
Session 5
Philippe Ricoux, Total SA
9:00am to 9:20am
Talk
Integrative Biomedical Informatics, Big Data and Extreme Scale Computing Download PDF
Joel Saltz, Stony Brook University
9:20am to 9:40am
Talk
On the Role of Indexing for Big Data in Scientific Domains Download PDF
Arie Shoshani, Lawrence Berkeley National Laboratory
9:40am to 10:00am
Talk
Big Data and extreme-scale computing challenges in solid Earth Sciences Download PDF
Jean-Pierre Vilotte, Paris Institute of Earth Physics
10:00am to 10:30am
Agenda Item
Break
10:30am
A Session
Harleston/Hassell
Session 6
Yutaka Ishikawa, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
10:30am to 10:50am
Talk
Co-existence: Can Big Data and Big Computation Co-exist on the Same Systems? Download PDF
William Kramer, National Center for Supercomputing Applications
10:50am to 11:10am
Talk
Synergistic Challenges in Data-Intensive Science and Extreme Computing Download PDF
Vivek Sarkar, Rice University
11:10am to 11:30am
Talk
Computational Challenges in Big Data Assimilation with Extreme-scale Simulations Download PDF
Takemasa Miyoshi, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
11:30am to 12:30pm
Agenda Item
Anson
Lunch
12:30pm
A Session
Harleston/Hassell
Session 7
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
12:30pm to 2:00pm
Panel
Panel 2 Download PDF
Sandro Fiore, Euro-Mediterranean Center on Climate Change
Kenji Ono, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
Geoffrey Fox, Indiana University
Andrew Lumsdaine, Indiana University
Shinichi Morishita, University of Tokyo
Ranga Vatsavai, Oak Ridge National Laboratory
2:00pm to 2:30pm
Agenda Item
Break
2:30pm
A Session
Carteret Boardroom
Colleton Boardroom
Harleston/Hassell
Session 8
2:30pm to 4:30pm
Breakout
Breakout Groups 2

Track 1 – Interoperability:
• Bronis de Supinski, Jean-Yves Berthou
Track 2 - Workflows:
• Rick Stevens, Satoshi Matsuoka
Track 3 - Taxonomy:
• Vivek Sarkar, Bill Kramer, Wolfgang Nagel

4:30pm to 5:00pm
Breakout Report
Reports from Breakout Groups Download PDF

Reports from breakout groups and discussion of follow on workshops.

5:00pm
Agenda Item
Dinner on your own

Thursday, May 02

7:00am to 9:00am
Agenda Item
Harleston/Hassell
Breakfast

Wednesday, February 26

9:30am to 4:20pm
Agenda Item
Japanese Workshop the day before BDEC: The Japanese Extreme Big Data Projects Workshop

Hotel Monterey La Soeur Fukuoka, Fukuoka, Japan
This event is public and we encourage you to register to this event. More information can be found at www.extreme-bigdata.jp/workshop/jebdp-1/index.html.

6:00pm
Agenda Item
Welcome Reception and Registration

Hotel Monterey La Soeur – Fukuoka (Salon Nouveau – 2nd floor)

Thursday, February 27

8:30am
Agenda Item
Bus from Hotel to Meeting Site

Centennial Hall Kyushu University School of Medicine

9:00am
Agenda Item
Registration
9:15am to 9:30am
Talk
Welcome to Big Data and Extreme Computing: Goals and Overview Download PDF
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
Jean-Yves Berthou, French National Research Agency
Jack Dongarra, University of Tennessee
Yutaka Ishikawa, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
Philippe Ricoux, Total SA
9:30am to 9:45am
Talk
Japan’s Policy toward Exascale Computing Download PDF
Yoshio Kawaguchi, MEXT
9:45am to 10:20am
Talk
Invited Talk from Japan
Masaru Kitsuregawa, University of Tokyo
10:20am to 10:30am
Agenda Item
Break
10:30am to 10:50am
Talk
Overview of Department of Energy Activities Download PDF
William Harrod, United States Department of Energy
10:50am to 11:10am
Talk
Overview of National Science Foundation Activities Download PDF
Irene Qualters, National Science Foundation
11:10am to 11:25am
Talk
EU and International Futures Call Download PDF
Marcus Wilms, DFG
11:10am to 11:25am
Talk
High Performance Computing in Horizon 2020 Download PDF
Jean-Yves Berthou, French National Research Agency
11:25am to 11:35am
Talk
PRACE: Expression of Interest Big Data Download PDF
Sergio Girona, Barcelona Supercomputing Center
11:35am to 11:45am
Talk
Building a Globally Competitive HPC Technology ecosystem in Europe Download PDF
Jean-Francois Lavignon, Bull
11:45am to 11:55am
Talk
European Exascale Software Initiative (EESI2): Towards exascale roadmap implementation Download PDF
Philippe Ricoux, Total SA
11:55am to 12:25pm
Talk
China Overview Talk Download PDF
12:25pm to 1:05pm
Talk
Japan Overview Talk Download PDF

Report on Feasibility Studies

Hirofumi Tomita, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
Yutaka Ishikawa, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
Mitsuhisa Sato, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
1:05pm to 1:45pm
Agenda Item
Lunch Break
1:45pm to 2:30pm
Talk
BDEC 1 and a Strawman Architecture for a Data Facility Download PDF
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
2:30pm to 4:00pm
Talk
Seven 6-minute Talks based on White Papers and Panel Discussion Download PDF

Chair: Bill Gropp
Scribes: Bill Kramer & Piyush Mehrotra

Sudip DosanjhShane CanonJack DeSlippeKjiersten FagnanRichard GerberLisa GerhardtJason HickDouglas JacobsenDavid SkinnerNicholas J. WrightChaitan BaruMichael NormanThomas LippertBoris OrthBernd MohrFranck CappelloTom PeterkaAnshu DubeyW. BethelPrabhatJ. ShalfArie ShoshaniB. Van StraalenAlex SzalayIan Foster
4:00pm to 4:15pm
Agenda Item
Break
4:15pm to 5:30pm
5:30pm
Agenda Item
Evening Reception

Bus from the meeting site hotel to break site

Friday, February 28

8:30am
Agenda Item
Bus from Hotel to Meeting Site

Centennial Hall Kyushu University School of Medicine

9:00am to 10:45am
Talk
Eight 6-minute Talks based on White Papers and Panel Discussion Download PDF

Chair: Taisuke Boku
Scribes: Marie-Christine Sawley & Dries Kimpe

James AhrensJean-Pierre VilotteJean-Yves BerthouPatrick MonfrayMathieu GirerdTomohiro KudohShu NamikiRyousei TakanoKiyo IshiiYoshio TanakaIsao KojimaTsutomu IkegamiSatoshi ItohSatoshi SekiguchiMaryline LengertBob JonesDavid FosterSteven NewhouseHitoshi SatoJesus LabartaEduard AyguadeFabrizio GagliardiRosa Badia SalaToni CortesJordi TorresAdrian CristalOsman UnsalDavid CarreraYolanda BecerraEnric Tejedor Mateo ValeroAtsushi HoriAlok Choudhary
10:45am to 11:00am
Agenda Item
Break
11:00am to 12:30pm
Breakout
Three Breakout Sessions

Apps: Joel Saltz & Bronis de Supinski
Architecture: Satoshi Matsuoka & Pete Beckman
Data: Chaitan Baru & Jim Ahrens

12:30pm to 1:00pm
Breakout Report
Report on Breakouts Download PDF
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
James Ahrens, Los Alamos National Laboratory
Joel Saltz, Stony Brook University
1:00pm to 1:30pm
Agenda Item
Lunch Break
1:30pm to 3:30pm
Breakout
Three Breakout Sessions

Apps: Joel Saltz & Bronis de Supinski
Architecture: Satoshi Matsuoka & Pete Beckman
Data: Chaitan Baru & Jim Ahrens

3:30pm to 4:00pm
Agenda Item
Break
4:00pm to 5:00pm
Breakout Report
Reports on Breakouts Download PDF
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
Chaitan Baru, San Diego Supercomputer Center
Bronis de Supinski, Lawrence Livermore National Laboratory
Joel Saltz, Stony Brook University
5:00pm to 5:30pm
Talk
Future Planning

Wednesday, January 28

8:30am to 9:00am
Agenda Item
Registration
8:30am to 6:40pm
Agenda Item
European Workshop

Barceló Sants Hotel, Barcelona, Spain

More information on the Euro Workshop can be found here: http://www.eesi-project.eu/pages/menu/bdec.php

9:00am to 9:05am
Agenda Item
Welcome
9:05am to 9:35am
Talk
European Commission Presentation
Carlos Morais-Pires, European Commission
Panagiotis Tsarchopoulos, European Commission
9:35am to 9:55am
Talk
ETP4HPC, the Strategic Research Agenda: from 2014 to 2020
Jean-Francois Lavignon, Bull
9:55am to 10:15am
Talk
PRACE: The Tier 0 Infrastructure in Europe
Sergio Girona, Barcelona Supercomputing Center
Stephane Requena, Grand équipement national de calcul intensif (GENCI)
10:15am to 10:45am
Talk
European Exascale Software Initiative, 2014 Recommendations
Philippe Ricoux, Total SA
10:45am to 11:15am
Agenda Item
Break
11:15am to 11:35am
Talk
European Data Infrastructure
Damien Lecarpentier, CSC IT Center for Science
11:35am to 11:55am
Talk
Research Data Alliance
Doris Wedlich, Karlsruhe Institute of Technology
11:55am to 12:15pm
Talk
Rethink Big: Roadmap for European Technologies in Hardware and Networking for Big Data
Mario Nemirovsky, Barcelona Supercomputing Center
12:15pm to 1:30pm
Agenda Item
Lunch
1:30pm to 1:50pm
Talk
DEEP Project
Estela Suárez, Forschungszentrum Jülich
1:50pm to 2:10pm
Talk
CRESTA Project
Mark Parson, Edinburgh Parallel Computing Centre
2:10pm to 2:30pm
Talk
Mont Blanc 1 & 2
Filippo Mantovani, Barcelona Supercomputing Center
2:30pm to 3:00pm
Agenda Item
Break
3:00pm to 3:20pm
Talk
Weather, Climatology, and Earth Sciences
Bryan Lawrence, National Centre for Atmospheric Science
3:20pm to 3:40pm
Talk
Life Sciences and Medicine
Modesto Orozco, Barcelona Supercomputing Center
3:40pm to 4:00pm
Talk
Astrophysics, HEP, and Plasma Physics
Andreas Schäfer, University of Regensburg
4:00pm to 4:20pm
Talk
Materials Science, Chemistry, and Nanoscience
Stefan Blügel, Forschungszentrum Jülich
4:20pm to 4:40pm
Talk
Engineering and Industry
Philippe Ricoux, Total SA
4:40pm to 5:10pm
Agenda Item
Break
5:10pm to 6:40pm
Panel
European Exascale Vision and Strategy on Big Data and Extreme Computing

Chair:
Sylvie Joussaume, Vice-chair PRACE Scientific Case

Participants and Community Representatives:
Jean-Yves Berthou, ANR
Augusto Burgueno-Arjona, EC
Stefan Blügel, Research Centre Jülich
Jean-François Lavignon, ETP4HPC
Bryan Lawrence, NCAS
Modesto Orozco, Institute for Research in Biomedicine
Philippe Ricoux, TOTAL
Andreas Schäfer, University of Regensburg
Marcus Wilms, DFG

6:30pm
Agenda Item
BDEC: Welcome Reception and Registration

Reception at the Barceló Sants Hotel.

Thursday, January 29

8:30am to 9:00am
Agenda Item
Registration
9:00am to 9:05am
Agenda Item
Welcome
Mateo Valero, Barcelona Supercomputing Center
9:05am to 9:20am
Agenda Item
Goals and Overview for BDEC Barcelona Workshop Download PDF
Jean-Yves Berthou, French National Research Agency
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
9:20am to 11:00am
A Session
S1: Regional Vision and Strategy

Chair: Jack Dongarra

9:20am to 9:40am
Talk
EU Overview Download PDF
Augusto Burgueño-Arjona, European Commission
9:40am to 9:50am
Talk
EU HPC Roadmap and the EXDCI Initiative Download PDF
Sergio Girona, Barcelona Supercomputing Center
Francois Bodin, University of Rennes 1
9:50am to 10:05am
Talk
NSF Overview Download PDF
Irene Qualters, National Science Foundation
10:05am to 10:20am
Talk
DOE Overview Download PDF
William Harrod, United States Department of Energy
10:20am to 10:35am
Talk
Japan Overview Download PDF
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
10:35am to 10:50am
Talk
China Overview Download PDF
Yutong Lu, National University of Defense Technology
10:50am to 10:55am
Talk
Korea Overview Download PDF
Jysoo Lee, Korean Institute of Science and Technology Information
10:55am to 11:00am
Talk
Singapore Overview Download PDF
Marek Michalewicz, Agency for Science, Technology, and Research (A*STAR)
11:00am to 11:30am
Agenda Item
Break
11:30am to 12:30pm
A Session
S2: Presentation of Selected White Papers on HPC Software and Infrastructure

Chair: Satoshi Matsuoka

11:30am to 12:30pm
Talk
RoMoL: Riding on Moore's Law Download PDF
Mateo Valero, Barcelona Supercomputing Center
11:35am to 11:40am
Talk
The Role of Scientific Workflows in Bridging Big Data and Extreme Scale Computing Download PDF
Ewa Deelman
Ewa Deelman, University of Southern California Information Sciences Institute
11:40am to 11:45am
Talk
Execution Environments for Big Data: Challenges for User Centric Scenarios Download PDF
Wolfgang E. Nagel, TU Dresden ZIH
11:45am to 11:50am
Talk
A Case For Investing in Software Architectures and Framework Research Download PDF
Anshu Dubey
Anshu Dubey, Argonne National Laboratory
11:50am to 11:55am
Talk
LRZ’s Position in European Supercomputing Download PDF
Herbert Huber
Herbert Huber, Leibniz Supercomputing Centre
11:55am to 12:00pm
Talk
Power Management Framework for Extreme-Scale Computing Download PDF
Masaaki Kondo
Masaaki Kondo, University of Tokyo
12:00pm to 12:30pm
Talk
S2 Q&A
12:30pm to 1:30pm
A Session
S3: Presentation of Selected White Papers on HPC and Big Data Applications

Chair: Pete Beckman

12:30pm to 1:30pm
Talk
Two Remarks on Future Developments of Climate Simulation, with Strong Impact on Computing and Data Processing Download PDF
Jean-Claude Andre
Jean-Claude Andre, Jca Consultance & Analyse
12:35pm to 12:40pm
Talk
Ogres: A Systematic Approach to Big Data Benchmarks Download PDF
Geoffrey FoxShantenu JhaJudy QiuAndre Luckow
Geoffrey Fox, Indiana University
12:40pm to 12:45pm
Talk
Data and Next Generation Scalable Applications Download PDF
Michael Heroux
Michael Heroux, Sandia National Laboratories
12:45pm to 12:50pm
Talk
In-situ Analysis and Visualization of Ensemble Data Sets: the case of Fluid Dynamics Simulations in Energy Production
Alejandro Ribés
Alejandro Ribés, Électricité de France
12:55pm to 1:00pm
Talk
Finding Regularity in Irregularities Download PDF
Hiroshi Nakashima
Hiroshi Nakashima, Kyoto University
1:05pm to 1:10pm
Talk
Data Analytics, Sensor Data, Simulation, and Cancer Research Download PDF
Joel Saltz
Joel Saltz, Stony Brook University
1:10pm to 1:30pm
Talk
S3 Q&A
1:30pm to 2:30pm
Agenda Item
Lunch Break
2:30pm to 5:30pm
A Session
Breakout Sessions

Chair: Jean-Yves Berthou & Terry Moore

2:30pm to 2:45pm
Talk
Introduction to Breakout Sessions
2:45pm to 4:45pm
Breakout
Applications and Science

Room 6

2:45pm to 4:45pm
Breakout
Algorithms and Applied Math

Room 8

2:47pm to 4:45pm
Breakout
Architecture and Operations

Room 7

2:48pm to 4:45pm
Breakout
Software Stack

Room 9

4:45pm to 5:15pm
Agenda Item
Break
5:15pm to 5:45pm
Breakout Report
Algorithms and Applied Math Download PDF
5:16pm to 5:45pm
Breakout Report
Applications and Science Download PDF
5:17pm to 5:45pm
Breakout Report
Architecture and Operations Download PDF
5:18pm to 5:45pm
Breakout Report
Software Stack Download PDF
8:00pm
Agenda Item
Evening Banquet

Friday, January 30

8:30am to 9:00am
Agenda Item
Registration
9:00am to 10:00am
A Session
S4: Keynotes

Chair: Philippe Ricoux

9:00am to 9:20am
Talk
Big Data Meets HPC Download PDF
Dan Reed, University of Iowa
9:20am to 9:40am
Talk
Data-intensive HPC: Opportunities and Challenges Download PDF
Patrick Valduriez, INRIA
9:40am to 10:00am
Talk
The Post-K Project and its Big Data Aspects Download PDF
Yutaka Ishikawa, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
10:00am to 11:00am
A Session
S5: Presentation of Selected White Papers on HPC Software and Infrastructure

Chair: Sergi Girona

10:00am to 11:00am
Talk
DataClay: Towards Usable and Shareable Storage Download PDF
Toni Cortes, Barcelona Supercomputing Center
10:05am to 10:10am
Talk
Supercomputers at Exascale: BigData and Extreme Computing of the Total Monitoring Download PDF
Konstantin StefanovVladimir Voevodin
Vladimir Voevodin, Moscow State University Research Computing Center
10:10am to 10:15am
Talk
Chameleon: A Large-Scale, Reconfigurable Experimental Environment for Cloud Research Download PDF
Kate Keahey
Kate Keahey, Argonne National Laboratory
10:15am to 10:20am
Talk
Percipient Storage: A Storage Centric Approach to BDEC Download PDF
Malcolm Muggeridge
Malcolm Muggeridge, Seagate Technology, LLC
10:20am to 10:25am
Talk
Accelerating Time to Insight in the Exascale Ecosystem Through the Optimization of Scientific Workflows Download PDF
James Ahrens
James Ahrens, Los Alamos National Laboratory
10:25am to 10:30am
Talk
Dataflow-centric Warehouse-scale Computing Download PDF
Hidemoto NakadaIsao KojimaRyousei TakanoTomohiro Kudoh
Hidemoto Nakada, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology
10:30am to 11:00am
Talk
S5 Q&A
11:00am to 11:30am
Agenda Item
Break
11:30am to 12:30pm
A Session
S6: Presentation of Selected White Papers on Applied Mathematics/Algorithms

Chair: Yutaka Ishikawa

11:30am to 12:30pm
Talk
Writing Efficient Computational Workflows in Python Download PDF
Eduard AyguadeRosa Badia SalaYolanda BecerraDavid CarreraToni CortesJesus LabartaAnna QueraltEnric Tejedor Jordi TorresMateo Valero
Rosa Badia Sala, Barcelona Supercomputing Center
11:35am to 11:40am
Talk
Numerical Libraries and Software Framework for Application Programs in the Post Peta Era Download PDF
Takeshi Iwashita
Takeshi Iwashita, Hokkaido University
11:40am to 11:45am
Talk
Using Data Analytics to Detect Corruptions in Numerical Simulations on Potentially Unreliable Environments Download PDF
Franck CappelloLeonardo Bautista GomezSheng Di
Franck Cappello, Argonne National Laboratory
11:45am to 11:50am
Talk
Bringing Compute to the Data Download PDF
Bryan Lawrence
Bryan Lawrence, National Centre for Atmospheric Science
11:50am to 11:55am
Talk
Optimization of Serial and Parallel Communications Towards Scalable Algorithms on Supercomputers in Next Generation Download PDF
Kengo Nakajima
Kengo Nakajima, University of Tokyo
11:55am to 12:00pm
Talk
Scaling Resiliency and Analysis Via Machine Learning Download PDF
Alok Choudhary, Northwestern University
12:15pm to 12:30pm
Talk
S6 Q&A
12:30pm to 4:00pm
A Session
Breakout Sessions
12:30pm to 4:00pm
Breakout
Algorithms and Applied Math

Room 8

12:31pm to 4:00pm
Breakout
Applications and Science

Room 6

12:32pm to 4:00pm
Breakout
Architecture and Operations

Room 7

12:34pm to 4:00pm
Breakout
Software Stack

Room 9

1:30pm to 2:30pm
Agenda Item
Lunch Break
4:00pm to 5:00pm
Breakout Report
Algorithms and Applied Math Download PDF
4:01pm to 5:00pm
Breakout Report
Applications and Science Download PDF
4:02pm to 5:00pm
Breakout Report
Architecture and Operations Download PDF
4:03pm to 5:00pm
Breakout Report
Software Stack Download PDF
5:00pm to 5:15pm
Agenda Item
Concluding Remarks Download PDF

Chair: BDEC Steering Committee

Thursday, July 16

9:00am to 9:10am
Talk
Introduction to ISC15 BDEC Workshop Download PDF
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
Jack Dongarra, University of Tennessee
9:10am to 9:30am
Talk
BDEC Software Download PDF
Kate Keahey, Argonne National Laboratory
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
9:30am to 9:50am
Talk
BDEC Algorithms Download PDF
Michael Heroux, Sandia National Laboratories
9:50am to 10:10am
Talk
BDEC Architecture and Operations Download PDF
William Kramer, National Center for Supercomputing Applications
10:10am to 10:30am
Talk
BDEC Applications Download PDF
Rosa Badia Sala, Barcelona Supercomputing Center
David Keyes, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST)
10:30am to 11:00am
Talk
EXDCI, European eXtreme Data and Computing Initiative Download PDF
Francois Bodin, University of Rennes 1
Sergio Girona, Barcelona Supercomputing Center
11:00am to 11:30am
Agenda Item
Coffee Break
11:30am to 12:00pm
Talk
SPEXXA2: A Success Story of Multi-Agency Collaboration Download PDF
Mark Asch, University of Picardy Jules Verne
Wolfgang E. Nagel, TU Dresden ZIH
Marcus Wilms, DFG
12:00pm to 12:15pm
Talk
DOE Perspective
William Harrod, United States Department of Energy
12:15pm to 12:30pm
Talk
NSF Perspective via Zoom
Irene Qualters, National Science Foundation
12:30pm to 1:00pm
Talk
US Japanese Download PDF
Jeffrey Vetter, Oak Ridge National Laboratory
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
Yutaka Ishikawa, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
Pavan Balaji, Argonne National Laboratory
1:00pm to 2:00pm
Agenda Item
Lunch Break
2:00pm to 2:10pm
Talk
Welcome & Goals/Objectives for BDEC Cooperation Opportunities to Engage the Broader International Community Download PDF
James Ang, Sandia National Laboratories
2:10pm to 2:30pm
Talk
Opening Remarks and a Personal Perspective from an International BDEC Road Warrior Download PDF
Thomas Sterling, Indiana University
2:30pm to 3:00pm
Talk
BDEC and Alternate Architectures
Kurt Keville, Massachusetts Institute of Technology
3:00pm to 3:30pm
Talk
BDEC Collaboration Opportunities in Russia Download PDF
Vladimir Voevodin, Moscow State University Research Computing Center
3:30pm to 4:00pm
Talk
SKA Project Update & Collaboration Opportunities Download PDF
Happy Sithole, Center for High Performance Computing
4:00pm to 4:30pm
Agenda Item
Coffee Break
4:30pm to 5:00pm
Talk
SKA, DOME & Astron Project Download PDF
Ronald P. Luitjen, IBM Research
5:00pm to 5:30pm
Talk
BDEC Collaboration Opportunities at A*Star/Singapore Download PDF
Marek Michalewicz, Agency for Science, Technology, and Research (A*STAR)
5:30pm to 6:00pm
Talk
BDEC Collaboration Opportunities at KAUST/Saudi Arabia Download PDF
David Keyes, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST)
6:00pm to 6:15pm
Talk
Wrap-Up
James Ang, Sandia National Laboratories
Thomas Sterling, Indiana University

Wednesday, November 18

10:30am
Talk
Introduction to BDEC BoF: Background and Context Download PDF
Jack Dongarra, University of Tennessee
10:40am
Talk
BDEC Software Session Report Download PDF
Kate Keahey, Argonne National Laboratory
10:50am
Talk
BDEC Architecture and Operations Session Report Download PDF
William Kramer, National Center for Supercomputing Applications
11:00am
Talk
BDEC Math, Algorithms, and Libraries Session Report Download PDF
Michael Heroux, Sandia National Laboratories
11:10am
Talk
BDEC Applications Types and Science Areas Download PDF
David Keyes, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST)
11:20am
Talk
Exascale and Big Data Conversion Download PDF
Dan Reed, University of Iowa
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
11:30am to 12:00pm
Agenda Item
Group Discussion

Wednesday, June 15

6:00pm to 8:00pm
Agenda Item
Reception and Registration

Thursday, June 16

9:00am
A Session
Introduction and Keynotes
9:00am to 9:15am
Talk
Welcome, Overview and Goals of the Meeting
Sergio Girona, Barcelona Supercomputing Center
Mark Asch, University of Picardy Jules Verne
9:15am to 9:45am
Talk
Keynote #1
Vasant Honavar, Pennsylvania State University
9:45am to 10:15am
Talk
Numerical Laboratories on Exascale Download PDF
Alex Szalay, Johns Hopkins University
10:15am to 10:45am
Talk
AI Platform and Challenges: Perspectives from AI Research Center (AIRC) Download PDF
Junichi Tsujii, AIST
10:45am to 11:15am
Agenda Item
Coffee Break
11:15am
A Session
BDEC Pathways to Convergence - Flashes
1:00pm to 2:00pm
Agenda Item
Lunch Break
2:00pm
A Session
Pathways to Convergence
2:00pm to 4:00pm
Talk
White Paper Presentations - Session 2 Download PDF

5-slide Presentations of Contributions
10 Minutes per Presentation

Barney MaccabeTomohiro KudohKiyo IshiiShu Namiki
Presented by: Tomohiro Kudoh
Takeshi IwashitaGeoffrey FoxJudy QiuShantenu JhaSupun KamburugamuveSaliya Ekanayake
Presented by: Geoffrey Fox
Ewa DeelmanFranck CappelloSheng Di
Presented by: Franck Cappello
Franck CappelloKatrin HeitmannGabrielle AllenSalman HabibEd SeidelBrandon GeorgeBrett BodeTim BoernerMaxine D. BrownMichelle ButlerRandal L ButlerKenton G. McHenryAthol J KemballRajkumar KettimuthuRavi MadduriAlex PargaRoberto R. SisnerosCorby B. SchmitzSean R. StevensMatthew J. TurkTom UramDavid WheelerMichael J. WildeJustin M. Wozniak
Presented by: Franck Cappello
Pierre-Antoine BretonnièreFrancesco BenincasaFrancisco Doblas-ReyesKim Serradell
Presented by: Francesco Benincasa
Marc CasasMiquel MoretóRosa Badia SalaRaul SirventEduard AyguadeJesus LabartaMateo Valero
Presented by: Rosa Badia
Sandro FioreDean WilliamsValentine AnantharajSylvie JoussaumeDavide SalomoniStephane RequenaGiovanni Aloisio
Presented by: Sandro Fiore
Malcolm MuggeridgeSai Narasimhamurthy
Presented by: Malcolm Muggeridge
Anshu DubeySalman HabibEdouard AuditChristophe CalvinJean GonnordJacques-Charles LafoucrièreJean-Philippe Nomine
Presented by: Edouard Audit
4:00pm to 4:30pm
Agenda Item
Coffee Break
4:30pm
A Session
Breakout Groups
4:30pm to 4:50pm
Talk
Pathways to Convergence - Where Do We Go From Here?
Jack Dongarra, University of Tennessee
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
Terry Moore, University of Tennessee
4:50pm to 6:30pm
Breakout
Breakouts on Pathways
8:00pm
Agenda Item
Dinner

Friday, June 17

9:00am
A Session
Roadmaps and Overviews
9:00am to 9:30am
Talk
Convergence: What it Means to Me Download PDF
Rick Stevens, Argonne National Laboratory
9:30am to 9:50am
Talk
EU Overview Download PDF
Jean Gonnord, Atomic Energy and Alternative Energies Commission (CEA)
9:50am to 10:10am
Talk
USA-NSF Overview Download PDF
Rajiv Ramnath, National Science Foundation
10:10am to 10:30am
Talk
Japan Overview Download PDF
Yutaka Ishikawa, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
10:30am to 11:00am
Talk
China Big Data and HPC Initiatives Overview Download PDF
Xuanhua Shi, Huazhong University Of Science And Technology
11:00am to 11:30am
Talk
Data and Data-intensive computing challenges in Earth and Universe Sciences Download PDF
Jean-Pierre Vilotte, Paris Institute of Earth Physics
11:30am to 12:15pm
Breakout Report
Breakout Review and Reporting Download PDF
12:15pm to 1:30pm
Agenda Item
Lunch Break
1:30pm
A Session
Keynotes 2
1:30pm to 2:00pm
Talk
Keynote #5 Download PDF
Gabriel Antoniu, INRIA
2:00pm
A Session
Breakout Groups 2
2:00pm to 4:00pm
Breakout
Breakouts on Pathways and Reporting
4:00pm to 4:30pm
Agenda Item
Coffee Break
4:30pm
A Session
Breakout Reports and Closing
4:30pm to 5:30pm
Breakout Report
Breakout Reports

4 x 15 Minutes

5:30pm to 5:45pm
Talk
Conclusion and Next Steps

Wednesday, November 16

3:30pm to 3:35pm
Talk
Introduction
Jack Dongarra, University of Tennessee
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
3:35pm to 3:50pm
Talk
Keynote
Dan Reed, University of Iowa
3:50pm to 4:30pm
Talk
5-minute Country/Region/App Reports
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
Mark Asch, University of Picardy Jules Verne
Doug Kothe, Oak Ridge National Laboratory
Yutong Lu, National University of Defense Technology
Kate Keahey, Argonne National Laboratory
Geoffrey Fox, Indiana University
4:30pm to 5:00pm
Panel
Panel

Wednesday, March 08

7:00pm
Agenda Item
Reception

Thursday, March 09

8:20am to 8:30am
Talk
Intro (Welcome)
Jack Dongarra, University of Tennessee
Peter Beckman, Argonne National Laboratory
8:30am to 8:50am
Talk
Keynote Download PDF
Watson Yin, Baidu
8:50am to 9:15am
Talk
Keynote Download PDF
Zhiwei Xu, Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences
9:15am to 9:45am
Talk
Keynote Download PDF
Rick Stevens, Argonne National Laboratory
9:40am to 10:40am
A Session
Overviews
9:45am to 10:00am
Talk
China Overview Download PDF
Haohuan Fu, National Supercomputing Center in Wuxi
10:00am to 10:15am
Talk
United States Overview Download PDF
Robert Ross, Argonne National Laboratory
10:15am to 10:30am
Talk
European Union Overview Download PDF
Jean-Pierre Panziera, Bull
Sergio Girona, Barcelona Supercomputing Center
10:30am to 10:45am
Talk
Japan Overview Download PDF
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
10:45am to 11:00am
Talk
Overview of Pathways Document and Intro to Breakouts Download PDF
11:00am to 11:15am
Agenda Item
Break
11:15am to 12:30pm
Breakout
First Breakout Session
  • HPC/Cloud/Datacenter
    Facilitator/Scribes: Satoshi Matsuoka, Kate Keahey, Thomas Schulthess
  • Data Workflows and Edge Computing
    Facilitator/Scribes: Ewa Deelman, Gabriel Antoniu, Geoffrey Fox
  • Applications/Algorithms
    Facilitator/Scribes: David Keyes, Jean-Pierre Vilotte, Anshu Dubey
12:30pm to 1:30pm
Agenda Item
Lunch Break
1:30pm to 2:00pm
Talk
Keynote Download PDF
Takemasa Miyoshi, RIKEN Advanced Institute for Computational Science
2:00pm to 2:15pm
Talk
NSF and Extreme Scale Download PDF
William Gropp, National Center for Supercomputing Applications
2:15pm to 3:45pm
Breakout
Afternoon Breakouts
  • HPC/Cloud/Datacenter
  • Data Workflows and Edge Computing
  • Applications/Algorithms
3:45pm to 4:15pm
Breakout Report
Reports from Breakouts and Synthesis of Document Status
4:15pm
Agenda Item
Tour of Supercomputer Center
5:00pm
Agenda Item
Banquet

Friday, March 10

8:30am to 9:00am
Talk
Keynote Download PDF
Thomas Schulthess, ETH Zurich
9:00am to 9:30am
Talk
Keynote Download PDF
Gael Varoquaux, INRIA
9:30am to 11:30am
Breakout
Breakout
  • HPC/Cloud/Datacenter
  • Data Workflows and Edge Computing
  • Applications/Algorithms
11:30am to 12:30pm
Agenda Item
Lunch
12:30pm to 2:30pm
Breakout
Breakout
  • HPC/Cloud/Datacenter
  • Data Workflows and Edge Computing
  • Applications/Algorithms
2:30pm to 3:30pm
Breakout Report
Reports from Breakouts, Document Synthesis and Next Steps

Wednesday, November 15

5:15pm to 5:20pm
Talk
Introduction - Jack Dongarra and Pete Beckman
5:20pm to 5:35pm
Talk
Overview of the BDEC report - Mark Asch
5:35pm to 5:40pm
Talk
Convergence in Large Scale Scientific Applications - David Keyes
5:40pm to 5:45pm
Talk
Challenges of Decentralized Infrastructure: The Edge Must Compute - Pete Beckman
5:45pm to 5:50pm
Talk
Opportunities for Centralized Facilities through Flexible System Management - Robert Wisniewski
5:50pm to 5:55pm
Talk
Application-workflow Exemplar: The LIGO Experiment — Ewa Deelman
5:55pm to 6:00pm
Talk
An Asian Perspective on Prospects for BDEC Convergence - Satoshi Matsuoka
6:00pm to 6:10pm
Talk
Setting the Stage to Discuss Issues and Opportunities for BDEC Convergence - Dan Reed
6:10pm to 6:45pm
Talk
Open Discussion of Issues and Opportunities for BDEC Convergence

Meeting Sponsors